کار تغییر سرگرمی مشاهده گردشگران گردشگران زیاد

کار: تغییر سرگرمی مشاهده گردشگران گردشگران زیاد سرگرمی عکس منتخب روز

گت بلاگز وب‌گردی تولید یخ موجود در اعماق قمرهای یخی

دانشمندان دانشگاه استنفورد جهت نخستین بار موفق به تولید نسخه فوق متراکمی از یخ موجود در اعماق قمرهای یخی شدند.

تولید یخ موجود در اعماق قمرهای یخی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از دیلی‌میل، تصویرهای شکار شده است در این فرآیند نشان می‌دهد چگونه آب منجمد می‌شود تا شکل عجیبی از یخ موسوم به “یخ هفت” ‌(Ice VII ) را تقریبا در لحظه‌ای بعد از قرار گرفتن در معرض یک موج شوک تولید شده است به وسیله لیزر تولید کند.

تصاویر بلادرنگ از این فرآیند، به دانشمندان در درک بهتر جهان‌های دوردست فرازمینی کمک خواهد کرد. آن‌ها همچنین نشان می‌دهند چگونه آب و مواد دیگر، حالت‌های گذار از مایع به جامد را تجربه می‌کنند. عوض کردن دادن این حالت‌های گذار به وسیله تیم‌های تحقیقاتی می‌تواند راه را جهت مهندسی کردن موادی با ویژگی‌های تازه و عجیب هموار کند.

تولید یخ موجود در اعماق قمرهای یخی

دانشمندان دانشگاه استنفورد در این مطالعه به دنبال بررسی این عوض کردن فاز بودند، فرآیندی که طی آن حالت مواد بین جامد، مایع و گاز و همچنین بین آب و Ice VII عوض کردن می‌کند. Ice VII به طور طبیعی در محیط‌های فرازمینی و زمانی که اجرام سیاره‌ای یخی مانند دنباله‌دارها به هم برخورد می‌کنند، تولید می‌شود.

بخشی از انگیزه محققان حاضر جهت بررسی چنین فرآیندی درک بهتر این عنوان بود که این اجرام بین‌ستاره‌ای یخی چگونه بلوک‌های سازنده حیات را شکل می‌دهند؛ تحولات فازی در طول چنین برخوردهایی بر امکان شکل‌ گیری ترکیبات پربیوتیک و ثبات آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

تیم علمی از “منبع نور منسجم لیناک” (LCLS) جهت شکار فیلمی از عوض کردن فاز آب به Ice VII استفاده کردند. این عوض کردن فاز فقط طی شش میلیاردم ثانیه یا 6 نانوثانیه رخ داد و طی آن دانشمندان مشاهده کردند که آب مایع به فاز یخ با فشار اوج متبلور شد.

این محققان در ابتدا یک لیزر سبزرنگ فشرده را بر نشانه کوچک حاوی نمونه‌ای از آب مایع تاباندند. این لیزر به طور آنی لایه‌های الماس موجود را بر روی یک سمت این نشانه تبخیر کرد و نیرویی تولید کرد که آب را با فشارهای بیش از 50 برابر جو زمین در سطح دریا فشرده کرد.

دانشمندان دانشگاه استنفورد جهت نخستین بار موفق به تولید نسخه فوق متراکمی از یخ موجود در اعماق قمرهای یخی شدند.

هنگام فشرده شدن آب، یک پرتو جداگانه از ابزاری موسوم به “لیزر الکترون آزاد” (XFEL) در مجموعه‌ای از پالس‌های براق و فقط در یک فمتوثانیه یا یک کوادریلیونم ثانیه به این مجموعه تابانده شد. این پرتو لیزر که به فلش‌های دوربین مجهز بود، مجموعه‌ای از تصویرهای را شکار کرد که پیشرفت تغییرات مولکولی را هنگام متبلورشدن آب فشرده شده است به شکل یخ هفت شکار کرد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Physical Review Letters منتشر شد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: دانشمندان | چگونه | محققان | مجموعه | تولید یخ | اعماق قمرهای یخی | لیزر | فضا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz